Amsterdam – Wenecja Północy

Położenie – Informacje ogólne

Amsterdam jest największym miastem przemysłowym(219,33 km2) i zarazem stolicą Holandii . Położony częściowo poniżej poziomu morza, nad rzeką Amstel i licznymi kanałami (160). Największe z nich – Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht mają kształt półksiężyców i leżą prawie równolegle do siebie. Z nimi łączą się promieniście mniejsze kanały. Tworzą one sieć wodną, która dzieli miasto na liczne wyspy. W 2010 r. wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Amsterdam jest drugim po Rotterdamie portem handlowym połączonym kanałami z Morzem Północnym i Renem.

Przydatne informacje:

Waluta: Euro (EUR)- 1 euro = 100 centów

Banki, bankomaty, kantory (Geldwisselkantoor) – euro (PLN, o ile mamy konto w holenderskim banku) 

Lotniska, hotele, bary, sklepy – wymiana po mniej korzystnym kursie.

Pogoda w Amsterdamie

Klimat jest tu raczej łagodny, a z dużą zmiennością pogody, bo w ciągu jednego dnia można zaznać czterech pór roku. Latem temperatury sięgają 20-25°C. Jesienią i wiosną jest ciepło, ale mokro i wietrznie, a nawet sztormowo. Zimą temperatury w dzień około zera, a w nocy przymrozki i poniżej zera. Śnieg jest tu rzadkością. W kraju leżącym praktycznie pod wodą deszcz pada przez cały rok, każdy gwałtowny przypływ może spowodować zerwanie wałów.

Miasto wolności

Amsterdam jest najbardziej multikulturowym miastem na świecie. Mieszkają tu przedstawiciele 178 krajów. Jest miastem wolności i tolerancji względem miękkich narkotyków. Obcokrajowców przyciąga, szczególnie rozświetlona nocą, tętniąca życiem Dzielnica Czerwonych Latarni (De Wallen). Miasto można zwiedzać z różnej perspektywy, ale najwygodniejszym środkiem lokomocji jest rower, który ma absolutne pierwszeństwo w poruszaniu się po drodze. Rowery są tu wszechobecne, a niesamowite wrażenie robi ich widok przypiętych w różnych konfiguracjach do wszystkiego co stabilnie stoi. Godne polecenia są rejsy kanałami, przy których zacumowanych jest ok. 3000 barek, które stanowią nieodłączny element amsterdamskiego krajobrazu. Domy na barkach i konstrukcje stawiane na palach lub betonowych platformach zachwycają turystów i podkreślają folklor życia na wodzie. Niektóre z nich są naprawdę luksusowe.

Co warto zobaczyć?

Amsterdam stanowi centrum życia kulturalnego. Pełno tu klimatycznych ulic i kanałów, z dużą ilością mostów, klubów i zadymionych coffe shopów (tu każdy kto ma 18 lat może kupić niewielką ilość marihuany). Miłośnicy sztuki z pewnością zechcą odwiedzić Muzeum van Gogha czy Rembrandta, Dom Anny Frank, która się tu ukrywała, a po odstaniu w długiej kolejce także muzeum figur woskowych Madame Tussaud. 

Pomiędzy Amsterdamem i Hagą, w miejscowości Lisse znajduje się Ogród Keukenhof. Wiosną rozkwita tu ponad 7 milionami kwiatów cebulowych tulipanów, hiacyntów, krokusów, narcyzów. Tulipany zachwycają kolorami i kształtami.

Warto poznać również historię miasta, jej sławnych mieszkańców, architekturę i modę. To wszystko w pigułce a Amsterdam Museum. 

Czy wiesz, że…

herbem Amsterdamu są trzy krzyże św. Andrzeja, umieszczone jeden pod drugim, a na fladze te same krzyże leżą w poziomie. Historycy podejrzewali, że miały one symbolizować trzy plagi, które dosięgły Amsterdam – wodę, ogień i dżumę. W 1489 r. król Niemiec Maksymilian I Habsburg na znak swojego poparcia dla miasta umieścił w herbie austriacką koronę cesarską. Po II wojnie światowej dodano do herbu motto – Dzielni, Zdecydowani, Miłosierni.

czarter barek w Holandii – Amsterdam

Przykładowe trasy rejsów, przydatne informacje.

Rejs 7 dniowy : Vinkeveen > Weesp/Muiden > Amsterdam > Weesp/Muiden > Utrecht > Vinkeveen  – 20 godz aktywnej żeglugi, 6    śluz, 27 mostów

Rejs 7 dniowy : Vinkeveen > Weesp/Muiden > Amsterdam > Gouda > Utreht > Vinkeveen – 29 godz. aktywnej żeglugi, 14 śluz, 57 mostów.

Rejs 7 dniowy : Hindeloopen > Lemmer > Sneek > Bolsward > Workum > Hindeloopen – 2312 godz. aktywnej żeglugi, bez śluz, 27 mostów

Intrap Yachting

Author Intrap Yachting

More posts by Intrap Yachting