Czarter barek w Holandii. Amsterdam.

Amsterdam jest największym miastem przemysłowym (219,33 km kw.) i zarazem stolicą Holandii . Położony częściowo poniżej poziomu morza, nad rzeką Amstel i licznymi kanałami (160). Największe z nich – Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht mają kształt półksiężyców i leżą prawie równolegle do siebie. Z nimi łączą się promieniście mniejsze kanały. Tworzą one sieć wodną, która dzieli miasto na liczne wyspy. W 2010 r. wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Amsterdam jest drugim po Rotterdamie portem handlowym połączonym kanałami z Morzem Północnym i Renem.

Czarter barek w Holandii jest bardzo dobrym sposobem na poznanie piękna Niderlandów.

Amsterdam, miasto wolności

Amsterdam jest najbardziej multikulturowym miastem na świecie. Mieszkają tu przedstawiciele 178 krajów. Jest miastem wolności i tolerancji względem miękkich narkotyków. Obcokrajowców przyciąga, szczególnie rozświetlona nocą, tętniąca życiem Dzielnica Czerwonych Latarni (De Wallen). Miasto można zwiedzać z różnej perspektywy, ale najwygodniejszym środkiem lokomocji jest rower, który ma absolutne pierwszeństwo w poruszaniu się po drodze. Rowery są tu wszechobecne, a niesamowite wrażenie robi ich widok przypiętych w różnych konfiguracjach do wszystkiego co stabilnie stoi. Godne polecenia są rejsy kanałami, przy których zacumowanych jest ok. 3000 barek, które stanowią nieodłączny element amsterdamskiego krajobrazu. Domy na barkach i konstrukcje stawiane na palach lub betonowych platformach zachwycają turystów i podkreślają folklor życia na wodzie. Niektóre z nich są naprawdę luksusowe.

Czarter barek w Holandii – Amsterdam

Co warto zobaczyć w Amsterdamie?

Amsterdam stanowi centrum życia kulturalnego. Pełno tu klimatycznych ulic i kanałów, z dużą ilością mostów, klubów i zadymionych coffe shopów (tu każdy kto ma 18 lat może kupić niewielką ilość marihuany). Miłośnicy sztuki z pewnością zechcą odwiedzić Muzeum van Gogha czy Rembrandta, Dom Anny Frank, która się tu ukrywała, a po odstaniu w długiej kolejce także muzeum figur woskowych Madame Tussaud. 

Pomiędzy Amsterdamem i Hagą, w miejscowości Lisse znajduje się Ogród Keukenhof. Wiosną rozkwita tu ponad 7 milionami kwiatów cebulowych tulipanów, hiacyntów, krokusów, narcyzów. Tulipany zachwycają kolorami i kształtami.

Warto poznać również historię miasta, jej sławnych mieszkańców, architekturę i modę. To wszystko w pigułce a Amsterdam Museum. 

Czy wiesz, że…

Herbem Amsterdamu są trzy krzyże św. Andrzeja, umieszczone jeden pod drugim, a na fladze te same krzyże leżą w poziomie. Historycy podejrzewali, że miały one symbolizować trzy plagi, które dosięgły Amsterdam – wodę, ogień i dżumę. W 1489 r. król Niemiec Maksymilian I Habsburg na znak swojego poparcia dla miasta umieścił w herbie austriacką koronę cesarską. Po II wojnie światowej dodano do herbu motto – Dzielni, Zdecydowani, Miłosierni.

Pogoda

Klimat jest tu raczej łagodny, a z dużą zmiennością pogody, bo w ciągu jednego dnia można zaznać czterech pór roku. Latem temperatury sięgają 20-25°C. Jesienią i wiosną jest ciepło, ale mokro i wietrznie, a nawet sztormowo. Zimą temperatury w dzień około zera, a w nocy przymrozki i poniżej zera. Śnieg jest tu rzadkością. W kraju leżącym praktycznie pod wodą deszcz pada przez cały rok, każdy gwałtowny przypływ może spowodować zerwanie wałów.

Informacje COVID – 19

Proponowane trasy rejsów

Rejs #1 – 7-dniowy

Vinkeveen – Weesp/Muiden – Amsterdam – Weesp/Muiden – Utrecht – Vinkeveen

20 godzin aktywnej żeglugi; 6 śluz, 27 mostów

Rejs #2 – 7-dniowy

Vinkeveen – Weesp/Muiden – Amsterdam – Gouda – Utreht – Vinkeveen

29 godzin aktywnej żeglugi; 14 śluz, 57 mostów

Rejs #3 – 7-dniowy

Hindeloopen – Lemmer – Sneek – Bolsward – Workum – Hindeloopen

23 godzin aktywnej żeglugi; bez śluz, 27 mostów

Zobacz też : apartamenty i domy wakacyjne