Czarter jachtów na Bałtyku – Polska, Niemcy, Szwecja

Wybrzeże Morza Bałtyckiego oferuje wiele wspaniałych portów jachtowych i akwenów żeglugowych. Zachodnia część Bałtyku od wyspy Fehmarn do Flensburga posiada wiele marin i przystani stanowiących dobre punkty startowe dla rejsów w kierunku Danii. Polecamy ciekawą i lubianą trasę wiodąca z wyspy Fehmarn dookoła duńskiej wyspy Fionii, i dalej do Kopenhagi. Ciekawe trasy żeglarskich rejsów są w południowych rejonach Bałtyku od Rostoku do Rugii. Z Greifswaldu, Stralsundu, Breege czy Lauterbach można opłynąć wyspę Rugię lub pożeglować  na Bornholm i dalej w kierunku Polski.

Wiele wspaniałych miejsc do żeglowania oferuje Dania ze swoimi bogactwami przyrody i romantycznymi miasteczkami. Godnymi polecenia są:

  • duńskie morze na południe od Fyn z wyspami Aerö i Langeland,
  • Cieśnina Svendborg,
  • Cieśnina  Kattegat z wyspami Samsö i Anholt,
  • warto też odwiedzić Cieśninę Skagerak z wyspą Läsö.

Planując rejs trasą dookoła Seeland powinno się zaplanować dwa tygodnie. Dookoła Fyn można pożeglować już w ciągu tygodnia. Ulubionym celem jest też Kopenhaga i oczywiście wybrzeże szwedzkie z archilelagiem wysp w okolicach Sztokholmu. Morze Bałtyckie jest idealnym obszarem do łowienia ryb.

Polskie wybrzeże Bałtyku – od Gdańska do Świnoujścia – posiada wiele wartych odwiedzenia portów i nowych marin żeglarskich. Dysponujemy jachtami z marin w Gdyni i Kołobrzegu.

 

Akweduktem nad drogą szybkiego ruchu

Kanał Gota (szw. Göta Kanal)

Jest najdłuższym śródlądowym kanałem wodnym Szwecji, a także najatrakcyjniejszym spośród tychże tras wodnych w Europie. Jego długość wynosi 190,5 km, w tym 87 km stanowią sztuczne odcinki. Posiada 58 śluz, które stopniowo różnicują jego poziom wody, osiągając najwyższą jego wysokość 91,8 m n.p.m w Viken. Kanał stanowi połączenie od zachodniej strony miasta Sjötorp, leżącego nad jeziorem Vänern z miasteczkiem Mem nad Morzem Bałtyckim. W tych miasteczkach znajdują się bazy czarterowe.

 

Transport

Do Szwecji najlepiej wybrać się liniami WizzAir  ( https://wizzair.com/pl-pl#/)

Z Gdańska i Warszawy loty do i z Goeteborg (Gothenburg-Landvetter Airport) i Nyköping (Sztokholm-Skavsta).

W Szwecji dojazdy z lotnisk prowadzi firma Flygbussarna  https://www.flygbussarna.se/pl

Koleje szwedzkie: https://www.sj.se/sv/hem.html#/

 

Rys historyczny

Budowa Kanału Gotyjskiego została rozpoczęta w 1809 r. przez hrabiego Baltzara von Platena, ministra w rządzie króla Karola XII. Jego inauguracja nastąpiła jednak za panowania Karola XIV, 26 września 1832 r. w Mem. Kanał był szlakiem handlowym łączącym Morze Północne z Bałtykiem, a od drugiej połowy XIX w. z uwagi na dynamiczny rozwój kolei i transport samochodowy stracił na znaczeniu. Obecnie kanał stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych i wypoczynkowych Szwecji.

 

Schody Carla Johnsona

To najbardziej imponująca budowla hydrotechniczna stanowiąca system 7 połączonych śluz w miejscowości Berg nad jeziorem Roxen. W dwóch miejscach kanał biegnie akweduktami nad drogą szybkiego ruchu, co stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną. Trasę można pokonać z zachodu na wschód lub odwrotnie. Szlak jest dostępny od maja do września, a główny sezon zaczyna się na początku lipca, a kończy w trzeciej dekadzie sierpnia.

 

Zielone serce Goeteborga

Szczególnym miejscem wartym polecenia jestnajwiększy w Szwecji, powstały w 1919 roku  Ogród Botaniczny (Göteborgs Botaniska Trädgård). Umiejscowiony jest na obszarze  175 hektarów. Uprawia się tu  prawie 16 tys. gatunków roślin. Wejście do niego znajduje się od strony parku Slottsskogen, przy Carl Skottsbergs gata.  Doświadczymy tu masę atrakcji, takich jak skansen Djurpark, zoo ze szwedzkimi zwierzętami, staw z fokami i pingwinami oraz dzielnicę szwedzkiego dziedzictwa kulturowego z małymi domkami z różnych krajów, i wiele, wiele innych. Wraz z Muzeum Historii Naturalnej kompleks ten jest jednym z największych miejskich zielonych obszarów rekreacyjnych w Europie. Można tu pospacerować lub pobiegać, pojeździć na rowerze albo na rolkach… a także pobiesiadować na kocu.

 

Sztokholmskie szkiery

Stockholms Stärgård jest największym archipelagiem w Szwecji i jednym z najrozleglejszych na Bałtyku. Składa się z kilkudziesięciu tysięcy wysp i wysepek. Wraz z częścią lądową stanowi  powierzchnię około 1700 km2. Leży równoleżnikowo wzdłuż terytoriów Sodermanland oraz Sztokholmu. Umowną granicę wyznaczają wyspy Őja na południe od Nynäshamn oraz Väddö na północ od Norrtälje. Od Wysp Alandzkich oddziela go cieśnina Kvarken Południowy.

Największymi miastami archipelagu jest Sztokholm, Gustavsberg oraz Vaxholm. Najbardziej znane wyspy to Dalarä, Finnhamn, Grinda, Utä, Värmdä. Na wyspie Resarä leży wieś Ytterby, która dała nazwę czterem pierwiastkom chemicznym (erb, terb, iterb i itr).

 

Szkiery – co to takiego?

Szkiery (skier, skjer, szer) – to skaliste wysepki, ukształtowane przez ruchy izostatyczne  w wyniku topnienia lodowca oraz zalania jego podłoża. Szkiery są typowe dla wybrzeży Morza Bałtyckiego (Szwecja, Finlandia) oraz Alaski. Szkiery u wybrzeży skandynawskich stanowią 24 tysiące skalistych wysp i wysepek, w większości porośniętych zielenią. Stanowią one jeden wielki rezerwat dziewiczej przyrody i miejsce, gdzie swój ślad odcisnęła historia.

. Na większych wyspach żyją duże ssaki, ptactwo leśne i wodne. Mniejsze porasta niska roślinność. Tu panuje surowy, północny klimat. Turystykę wodną warto uzależnić od pogody, gdyż silniej wiejące wiatry  wymuszają przerwanie rejsu lub przeczekanie w pobliskiej marinie na poprawę aury.

 

Vaxholm

Vaxholm to malownicze miasto położone jest na niewielkiej wyspie Vaxön, 25 km w od centrum Sztokholmu. Atrakcją turystyczną tego miasta jest usytuowany przy wschodnim krańcu wyspy Fort Vaxholm. Forteca wzniesiona w 1544 roku z polecenia ówczesnego króla Szwecji – Gustawa I Wazymiała za zadanie chronić wschodnie granice Sztokholmu przed wrogimi statkami. W swojej historii twierdza była dwukrotnie oblegana. Gdy w drugiej połowie XIX wieku fort utracił znaczenie strategiczne, po renowacji zaadoptowany został na muzeum (Muzeum Twierdzy Waxholm). Można obejrzeć tu także pamiątki po marynarzach polskich okrętów podwodnych internowanych w Szwecji w czasie II wojny światowej.

Szwedzi upodobali sobie to miejsce na letni odpoczynek. Tu zbudowano ok. 10 tys. domów mieszkalnych oraz 50 tys. domków letniskowych. Przyciąga ich tu nie tylko natura, ale także kultura – miejsce to inspirowało i dawało natchnienie wielu szwedzkim malarzom i pisarzom. Tutaj właśnie można podziwiać budynki wybudowane prosto na skale, w kolorze falińskiej czerwieni, z konikami z Dalarny, modelami statków w oknach, a na dachach powiewają oczywiście szwedzkie flagi.

 

Szukanie jachtu

Przegląd dostępnych jachtów dostępny jest poprzez naszą wyszukiwarkę jachtów lub zapytać o czarter korzystając z formularza.

Uprawnienia, licencje, ubezpieczenia

Posiadanie patentu do samodzielnego prowadzenia łodzi motorowych i żaglowych jest obowiązkowe. Dodatkowo konieczne jest posiadanie uprawnień SRC.

Zachęcamy Państwa do zawierania umów ubezpieczeniowych związanych z czarterem:  Ubezpieczenia Pantaenius

Kotwicowiska i  mariny

Kołobrzeg Marina Solna
Łeba Port Jachtowy w Łebie
Zatoka Gdańska Marina GdyniaPort HelMarina GdańskMarina SopotMarina Puck
Szczecin- Świnoujście Marina ŚwinoujścieMariny w Szczecinie
Mariny w Szwecji – przewodnik mariny w Szwecji

Zarezerwuj wakacje już dziś wysyłając do nas zapytanie Wyślij zapytanie

Intrap Yachting

Author Intrap Yachting

More posts by Intrap Yachting