Czarter jachtów na Bałtyku

Wybrzeże Morza Bałtyckiego oferuje wiele wspaniałych portów jachtowych i akwenów żeglugowych. Zachodnia część Bałtyku od wyspy Fehmarn do Flensburga posiada wiele marin i przystani stanowiących dobre punkty startowe dla rejsów w kierunku Danii. Polecamy ciekawą i lubianą trasę wiodąca z wyspy Fehmarn dookoła duńskiej wyspy Fionii, i dalej do Kopenhagi. Ciekawe trasy żeglarskich rejsów są w południowych rejonach Bałtyku od Rostoku do Rugii. Z Greifswaldu, Stralsundu, Breege czy Lauterbach można opłynąć wyspę Rugię lub pożeglować  na Bornholm i dalej w kierunku Polski.

Nasze propozycje

Wiele wspaniałych miejsc do żeglowania oferuje Dania ze swoimi bogactwami przyrody i romantycznymi miasteczkami. Godnymi polecenia są:

  • duńskie morze na południe od Fyn z wyspami Aerö i Langeland,
  • Cieśnina Svendborg,
  • Cieśnina  Kattegat z wyspami Samsö i Anholt,
  • warto też odwiedzić Cieśninę Skagerak z wyspą Läsö.

Planując rejs trasą dookoła Seeland powinno się zaplanować dwa tygodnie. Dookoła Fyn można pożeglować już w ciągu tygodnia. Ulubionym celem jest też Kopenhaga i oczywiście wybrzeże szwedzkie z archilelagiem wysp w okolicach Sztokholmu. Morze Bałtyckie jest idealnym obszarem do łowienia ryb.

Sztokholmskie szkiery

Stockholms Stärgård jest największym archipelagiem w Szwecji i jednym z najrozleglejszych na Bałtyku. Składa się z kilkudziesięciu tysięcy wysp i wysepek. Wraz z częścią lądową stanowi  powierzchnię około 1700 km2. Leży równoleżnikowo wzdłuż terytoriów Sodermanland oraz Sztokholmu. Umowną granicę wyznaczają wyspy Őja na południe od Nynäshamn oraz Väddö na północ od Norrtälje. Od Wysp Alandzkich oddziela go cieśnina Kvarken Południowy.

Największymi miastami archipelagu jest Sztokholm, Gustavsberg oraz Vaxholm. Najbardziej znane wyspy to Dalarä, Finnhamn, Grinda, Utä, Värmdä. Na wyspie Resarä leży wieś Ytterby, która dała nazwę czterem pierwiastkom chemicznym (erb, terb, iterb i itr).

Na większych wyspach żyją duże ssaki, ptactwo leśne i wodne. Mniejsze porasta niska roślinność. Tu panuje surowy, północny klimat. Turystykę wodną warto uzależnić od pogody, gdyż silniej wiejące wiatry  wymuszają przerwanie rejsu lub przeczekanie w pobliskiej marinie na poprawę aury.

Co to takiego?
Szkiery to skaliste wysepki, ukształtowane przez ruchy izostatyczne  w wyniku topnienia lodowca oraz zalania jego podłoża. Szkiery są typowe dla wybrzeży Morza Bałtyckiego (Szwecja, Finlandia) oraz Alaski. Szkiery u wybrzeży skandynawskich stanowią 24 tysiące skalistych wysp i wysepek, w większości porośniętych zielenią. Stanowią one jeden wielki rezerwat dziewiczej przyrody i miejsce, gdzie swój ślad odcisnęła historia.

Vaxholm

Vaxholm to malownicze miasto położone jest na niewielkiej wyspie Vaxön, 25 km w od centrum Sztokholmu. Atrakcją turystyczną tego miasta jest usytuowany przy wschodnim krańcu wyspy Fort Vaxholm. Forteca wzniesiona w 1544 roku z polecenia ówczesnego króla Szwecji – Gustawa I Wazy miała za zadanie chronić wschodnie granice Sztokholmu przed wrogimi statkami. W swojej historii twierdza była dwukrotnie oblegana. Gdy w drugiej połowie XIX wieku fort utracił znaczenie strategiczne, po renowacji zaadoptowany został na muzeum (Muzeum Twierdzy Vaxholm). Można obejrzeć tu także pamiątki po marynarzach polskich okrętów podwodnych internowanych w Szwecji w czasie II wojny światowej.

Zamek Vaxholm na Archipelagu Szwedzkim

Szwedzi upodobali sobie to miejsce na letni odpoczynek. Tu zbudowano ok. 10 tys. domów mieszkalnych oraz 50 tys. domków letniskowych. Przyciąga ich tu nie tylko natura, ale także kultura – miejsce to inspirowało i dawało natchnienie wielu szwedzkim malarzom i pisarzom. Tutaj właśnie można podziwiać budynki wybudowane prosto na skale, w kolorze falińskiej czerwieni, z konikami z Dalarny, modelami statków w oknach, a na dachach powiewają oczywiście szwedzkie flagi.

Pogoda

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Dzień
Noc
Woda
Dni deszczowe

Wiatry

Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień
Kierunek / %
Kierunek / %
4 – 6 Bft %
> 6 Bft %
Cisza %

Proponujemy w pierwszej kolejności skorzystać z naszej wyszukiwarki jachtów. Jeżeli nie znajdą Państwo interesującej propozycji, zachęcamy do kontaktu przez formularz.

Dojazd na miejsce

Do Szwecji najlepiej wybrać się liniami WizzAir. Dostępene są połączenia z Gdańska oraz Warszawy do Goeteborg i Nyköping. W Szwecji dojazdy z lotnisk prowadzi firma Flygbussarna.

Uprawnienia, licencje i ubezpieczenia

Posiadanie patentu do samodzielnego prowadzenia łodzi motorowych i żaglowych jest obowiązkowe. Dodatkowo konieczne jest posiadanie uprawnień SRC.

Zachęcamy Państwa do zawierania umów ubezpieczeniowych związanych z czarterem Pantaenius.

Przydatne informacje

Po zawarciu umowy czarterowej otrzymacie Państwo od nas informację o serwisach pogodowych, marinach oraz przykładowe trasy rejsów.