Czarter jachtów na Wyspach Kanaryjskich

Słońce przez cały rok

Żeglowanie po niebieściutkich wodach Atlantyku dla każdego żeglarza jest niezapomnianym przeżyciem. Długie dystanse między wyspami, stabilne wiatry ,  północno-wschodni pasat, piękna pogoda i średnia roczna temperatura 22 C są charakterystyczne dla tego rejonu. Szczególną atrakcją  jest łowienie ryb dalekomorskich (Bonito, Dorada). Na Teneryfę, Gran Canarię, Fuerteventurę i Lanzarote można dolecieć z niemieckich lub polskich lotnisk już w ciągu 4,5 godziny.

Pełnię wrażeń żeglugi na Atlantyku można poczuć  żeglując z Teneryfy na Maderę, trzeba mieć na uwadze  dystans do pokonania –  300 mm.

Czarter jachtów na Wyspach Kanaryjskich
Czarter jachtów na Wyspach Kanaryjskich – mapa

Położenie

Wyspy Kanaryjskie są archipelagiem górzystych wysp wulkanicznych leżących na Oceanie Atlantyckim zaliczanym do Makronezji. Znajdują się około 100 km od wybrzeży płd. Maroka i 1000 km od Hiszpanii. Archipelag obejmuje 13 wysp (7 głównych i 6 mniejszych) podzielonych na dwie prowincje: wschodnią ze stolicą w Las Palmas na Gran Canarii i zachodnią ze stolicą Santa Cruz na Teneryfie. Ogólna powierzchnia archipelagu wynosi ok. 7447 km kw.

Z uwagi na geograficzne położenie archipelagu blisko Afryki klimat jest tutaj oceaniczno-subtropikalny. Archipelag zwany jest też mianem „Wysp Wiecznej Wiosny”, gdyż temperatura jest tu raczej umiarkowana, rzadko pojawiają się opady deszczu, ale zależne jest to od wyspy i jej strefy. Na dużych wysokościach opadów jest więcej. Klimat na wschodnich wyspach jestbardzo suchy. Średnie temperatury wynoszą +18 st. C zimą i + 24 st. C. latem. Temperatura wody jest niewiele niższa od temperatury powietrza. Słońce świeci tu przez 340 dni w roku.

Skąd kanarki na Kanarach?

Swoją nazwę Wyspy Kanaryjskie zawdzięczają psom (z łac. canis), które niegdyś wielkimi stadami zamieszkiwały wyspy, a nie kanarkom, które tam z czasem zostały zauważone. Obecnie na Wyspach Kanaryjskich (oprócz Fuerteventury) żyją dzikie kanarki. Bardziej przypominają one kulczyki. Żyją w stadach, najchętniej w pobliżu ludzi- w zaroślach, ogrodach, sadach, parkach i winnicach.

Wyspy Osobliwości

Jak  będziemy mieli trochę szczęścia, na Wyspach Kanaryjskich możemy zobaczyć bardzo rzadki gatunek żółwia Karetta. Zaliczany jest do największych żółwi świata. Jak na wytrawnego podróżnika przystało, płynie on z prądem, dzięki czemu pokonuje ogromne odległości dla jedzenia i rozrodu. A odżywia się niezwykle wykwintnie. W jegodiecie znajdziemy koralowce, wieloszczety, mszywioły, gąbki, strzykwy, ukwiały, rozgwiazdy, młode żółwie oraz glony i rośliny naczyniowe.

Żółw Karetta, inaczej jak żółw morski, odbywa zaloty wzdłuż szlaków migracyjnych między żerowiskiem a lęgowiskiem. Sezon lęgowy jest między majem a sierpniem. Jeśli na nasze nieszczęście, żółwie na lęgowisko wybiorą sobie plażę, wstęp na nią jest zakazany pod groźbą bardzo wysokiej grzywny.

Czarter jachtów na Wyspach Kanaryjskich – porty startowe dla jachtów czarterowych : Gran Canaria – Las Palmas, Puerto de Mogan, Pasito Blanco.

Marina I bulwar w Puerto de Mogan. Tradycyjna hiszpańska zabudowa kolonialna

Teneryfa : Puerto Deportivo Marina Radazul, Marina San Miquel, Los Gigantes, Marina del Atlantico.

Lanzarote – Marina Rubicon, Puerto Calero.

Rezerwacja miejsca do cumowania w marinach na Wyspach Kanaryjskich : https://www.marinareservation.com/search/results?SearchForm%5BDestinationId%5D=246&SearchForm%5BColumnName%5D=RegionId&SearchForm%5BDestination%5D=Canary+Islands%2C+Spain

Pogoda : http://windy.com.

https://www.weatheronline.pl/cgi-app/sailing?03&LANG=pl&WIND=g053

Zobacz też : czarter jachtów na Balearach , czarter jachtu na Teneryfie i Gran Canarii

Pogoda

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Dzień 21 22 22 23 24 26 28 29 28 26 23 22
Noc 14 14 15 16 17 19 21 21 21 19 17 16
Woda 19 18 18 18 19 20 21 22 23 23 21 20
Dni deszczowe 5 6 7 8 10 11 11 11 9 7 5 5

Wiatry

Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień
Kierunek / %
Kierunek / %
4 – 6 Bft %
> 6 Bft %
Cisza %

Proponujemy w pierwszej kolejności skorzystać z naszej wyszukiwarki jachtów. Jeżeli nie znajdą Państwo interesującej propozycji, zachęcamy do kontaktu przez formularz.

Dojazd na miejsce

Lotniska na Teneryfie znajdują sięw miejscowościach Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote. Jeśli dojazd odbywa się samolotem, to zorganizujemy transfer do bazy startowej. Koszty należy skonsultować.

Uprawnienia, licencje i ubezpieczenia

Patenty żeglarskie na łodzie motorowe i zaglowe są obowiązkowe. Uznawane są narodowe patenty żeglarskie i motorowodne.

Przydatne informacje

Po zawarciu umowy czarterowej otrzymacie Państwo od nas informację o serwisach pogodowych, marinach oraz przykładowe trasy rejsów.