Czarter jachtów w Chorwacji

Chorwacja posiada bardzo urozmaicone, wyjątkowe w skali świata wybrzeże; ten typ wybrzeża z licznymi podłużnymi wyspami ustawionymi równolegle do linii brzegowej, został nazwany dalmatyńskim. Półwysep Istria na północy kraju, z portami wyjściowymi Pula, marina Veruda, Rovinj oraz  Opatia, należą do najmodniejszych miejsc wypoczynkowych. Chętnie odwiedzanymi miejscami na północy kraju są wyspy: Krk z portem Punat i Cres. Serce Chorwacji stanowią wyspy między  Zadarem i  Splitem. Tu też leżą największe porty Chorwacji , m.in. marina Dalmatia w Sukosanie.

Dobrymi portami startowymi dla jachtów czarterowych są: wyspa Murter, marina Agana, oraz Primosten lub całkiem na południu Dubrownik. Czarter jachtów w Chorwacji  jest możliwy  z załogą lub bez, jako tzw „bareboat charter”.

Archipelag Kornati

Archipelag Kornati składa się ze 152 skalistych wysp, wysep oraz raf, położonych na obszarze 320 km2. Leżą one pomiędzy wyspą Dugi otoki wyspą Zirjea wyspami Paszman, Vrgadai Murter. W większości wyspy te pozbawione są roślinności, a obszar jest słabo zaludniony, odnotowano jedynie siedmiu stałych mieszkańców. Archipelag Kornati dzieli się na 2 grupy: Kornati (Kornaty) Dolne, do których należy wyspa Kornat i jego okolica oraz Kornaty Górne z wyspą Sit i Žut, a także okolicznymi wyspami.

Ciekawostki historyczne

Obecna nazwa Kornaty wywodzi się od łacińskiego słowa „corona”(pierwotnie „Coronati”) i pochodzi od największej wyspy archipelagu. Do XIV w. nosiła wiele imion: Insula Sancte Marie, Stamarin, Tarac, Toreta. Wyspy dawniej były własnością mieszkańców Zadaru i dzierżawione były zadarskim rodzinom, które wypasały na tym terenie owce i uprawiały oliwki oraz winorośl.

Park Narodowy Kornati

Ze względu na szczególne piękno i niesamowite bogactwo fauny i flory, 89 wysp jest pod ochroną. Od 1980 r. swoją pieczę nad nimi sprawuje Park Narodowy. Jest on położony pomiędzy riwierą Šibenik i Zadar. Pierwsze co rzuca się w oczy to wysokie klify, sięgające od 60 do 80 metrów wysokości. To prawdziwy raj dla żeglarzy. Pomiędzy wyspami można zakotwiczyć i rozkoszować się kąpielą w krystalicznie czystej wodzie. Bogactwo podwodnego świata (koralowce, ośmiornice, langusty, rozgwiazdy, ukwiały, mureny i kolorowe gąbki) zachwyca nie tylko wytrawnych płetwonurków, ale również użytkowników masek i rurek. Wejście do parku jest płatne i obejmuje zarówno wyspy, jak i świat podwodny.

Wyspa Murter

Wyspa ta położona jest najbliżej Narodowego Parku Kornaty. Znajduje się 13,5 km od Šibenika. Należą do niej 4 miasta – Murter, Betina, Tisno i Jezera. W większości wapienną powierzchnię wyspy porastają żyzne pola, gaje oliwne oraz lasy. Najwyższym szczytem jest góra Raduč (125 m n.p.m.). Mieszkańcy wyspy zajmują się uprawą oliwek, owoców i warzyw oraz hodują bydło, które wypasają na wyspie i Kornatach. Wybrzeże od strony południowo-zachodniej jest strome, z licznymi zatoczkami, gdzie mniejsze statki chronią się przed mocnym wiatrem bura, a zatoka Slanica zachęca turystów do skorzystania z uroków piaszczystej plaży i smacznych potraw w restauracji.

Zobacz możliwości czarteru jachtu w innych rejonach : czarter jachtu w Grecji

Pogoda w Chorwacji : https://www.weatheronline.pl/weather/maps/forecastmaps?

Apartamenty i domy wakacyjne w Chorwacji : Novasol

Kursy w Chorwacji – JSM i VB

INFORMACJE COVID – 19

Pogoda

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Dzień 10 11 14 18 22 27 31 31 26 21 16 11
Noc 5 5 7 10 14 18 21 20 17 14 11 6
Woda 13 12 13 14 17 21 23 24 22 19 16 14
Dni deszczowe 9 8 8 7 7 6 4 3 6 8 11 12

Wiatry

Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień
Kierunek / %
Kierunek / %
4 – 6 Bft %
> 6 Bft %
Cisza %

Proponujemy w pierwszej kolejności skorzystać z naszej wyszukiwarki jachtów. Jeżeli nie znajdą Państwo interesującej propozycji, zachęcamy do kontaktu przez formularz.

Dojazd na miejsce

Chorwacja posiada lotniska w miejscowościach Pula, Rijeka, Zadar, Split, Dubrownik. Jeśli dojazd odbywa się samolotem, pomożemy zorganizować Państwu transfer do mariny. Koszty należy uzgodnić przed zamówieniem.

Uprawnienia, licencje i ubezpieczenia

Posiadanie patentu do samodzielnego prowadzenia jachtów motorowych i żaglowych jest obowiązkowe. Dodatkowo konieczne jest posiadanie uprawnień SRC.

Przydatne informacje

Po zawarciu umowy czarterowej otrzymacie Państwo od nas informację o serwisach pogodowych, marinach oraz przykładowe trasy rejsów.