Czarter jachtów w Grecji

Czarter jachtów w Grecji to zawsze udane wakacje. Dobra pogoda którą możemy sprawdzić np w popularnym serwisie Weather Online. Wspaniałe jedzenie, niskie opłaty portowe i dobre połączenia lotnicze czynią czarter jachtu w Grecji szczególnie atrakcyjnym.

Linia brzegowa Grecji liczy 15 tys km długości i jest urozmaicona dużą ilością urokliwych zatok  i zatoczek . Setki wysp  – Wyspy Jońskie na Morzu Jońskim : bazy czarterowe w Lefkas i na Corfu, Zatoka Sarońska z mariną Kalamaki i wyspami : Aegina, Poros i Hyra; Cyklady  i wyspy : Milos, Paros, Naxos i Santorini ; Dodekany z mariną na wyspie Kos  – w tworzą bardzo ciekawy dla żeglarzy rejon . Popularnymi portami startowymi dla rejsów podczas czarteru jachtu w Grecji są:  Ateny i  marina Kalamaki, Lavrion, Lefkas, Kos i Rodos. Czarter jachtów w Grecji jest możliwy z załogą lub bez (jako tzw.bareboat)

Czarter jachtów w Grecji – Wyspy Zatoki Sarońskiej

Aegina, zazwyczaj pierwsza wyspa i port odwiedzane podczas rejsów żeglarskich mających  początek w marinie Alimos – Kalamaki. Ze względy na niewielka odległość i dobre połączenia promowe Aegina jest popularnym miejscem sobotnio niedzielnego wypoczynku dla mieszkańców Aten. Podczas pobytu na wyspie koniecznie trzeba spróbować orzeszków pistacjowych które są głównym produktem Aeginy. Co warto zobaczyć – na pewno warto odwiedzić kilka XIX wiecznych rezydencji , zatrzymać się w Muzeum Archeologicznym ( czynne od wt. do niedz. w godz 09;30 – 15:00, wstęp płatny)dalej idąc z portu w kierunku północnym starożytną Kolonę będącą pozostałością po doryckiej Świątyni Apollina . Najsłynniejszą budowlą na wyspie jest  Świątynia Afai w miejscowości Agia Marina po drugiej stronie wyspy.

Port oraz wyspa Poros

kolejne warte odwiedzenia miejsce na trasie rejsu podczas czarteru jachtu w Grecji. Nazwą swą wyspa  zawdzięcza wąskiej cieśninie pomiędzy lądem i miastem – Poros w języku greckim oznacza cieśninę. Port ze względu na swe położenie jest ze wszystkich stron otoczony lądem, posiada wiele miejsc do cumowania w marinie , przy kei miejskiej czy na bezpiecznym kotwicowisku.

Czarter jachtu w Grecji - Egina

Hydra

Jedno z niewielu miejsc w Grecji bez betonowych kompleksów turystycznych i budowli gdzie ocalono dawny urok i piękno uroczych kamiennych budynków. Wpływamy do uroczego położonego na środku wyspy portu Hydra, cumujemy przy nabrzeżu w pobliżu dobrych tawern , restauracji i sklepików. na wyspie obwiązuje zakaz używania samochodów, transport towarów odbywa się na osiołkach.

Główną atrakcją turystyczną wyspy jest klasztor Zoodochos Pigi – do którego można dojechać autobusem – ok 20 min jazdy.

Czarter jachtu w Grecji – Cyklady

Wiele osób wyraża opinię że Cyklady są kwintesencją Grecji, reszta to tylko dodatek. Z pośród 56 wysp zamieszkane są 24. Na Cykladach każdy może znaleźć coś dla siebie – na Mykonos i Ios nocne życie i rozrywki, Milos i Serifos to przyroda i urocze krajobrazy, Skinos i Kimolos charakteryzuje cisza i spokój.

Dominującym letnim wiatrem na Cykladach jest meltemi , wiejący z nierunków NE-N-NW. Planując rejs na tym akwenie najlepiej żeglować ze wschodu w kierunku zachodnim.

Kithnos

Jałowa skalista wyspa oddalona o 6 Nm od Kea. Przepiękne miasto o tej samej nazwie, charakterystyczne drewniane belki łączące domy po oby stronach wąskich zaułków, na kamiennym bruku namalowane białe ryby, statki i kwiaty stanowią niepowtarzalny klimat miejscowości. Dogodne miejsca do kotwiczenia jachtów w zatokach Kolona, Fikiadha, Apokriosis. Wygodna marina z miejscami do cumowania w miejscowościach Merikha, Loutra.

Siros

najważniejsza wyspa na Cykladach. Głównym miastem wyspy jest Ermoupoli. W północno- wschodniej części portu są miejsca do cumowania jachtów, niekomfortowe ze względu na cumujące  w pobliżu promy. W zachodniej części portu usytuowana jest marina Sirou, odległość od miasta ok 1500 m. Drugim miastem portowym na Siros jest Finikas, dużo miejsc do cumowania, w pobliżu plaża. Wokół wyspy sporo zatok z możliwością kotwiczenia ; na zachodnim brzegu Grammata, Delfino i Galissas południowym krańcu  Khondra.

Mykonos

Jałowa, skalista wyspa. Głównym miastem i portem jest Mykonos gdzie latem ściągają tysiące turystów skosztować dobrego jedzenia w legendarnych barach lub wytwornych restauracjach. Drewniane balkony ozdobione kwiatami, lśniące bielą mury, czyste uliczki sprawiają wrażenie że jest to najbardziej zadbane miasto na Cykladach. W północnej części miasta znajdujemy zamieszkałą przez artystów dzielnicę zwaną Małą Wenecją. Jachty zazwyczaj cumują w Marinie Mykonos położonej ok. 2 km na północ od starego portu. Marina dysponuje 30 miejscami gościnnymi dla jachtów, w sezonie bardzo trudno o wolne miejsce. Na miejscu można zamówić serwis paliwowy i wodę.

Serifos

Niewielka wyspa na Cykladach Środkowych. Głównym portem Serifos jest Livadhi położone w głębi zatoki Livadhiou. Bezpieczny port osłonięty długim cyplem, w mieście wiele tawern, dyskotek i sklepów. Jachty stają na kotwicy w zatoce lub cumują przy molo w południowo wschodniej części zatoki.

Żeglarzom wybierającym się do Grecji polecamy serię locji i przewodników po trasach żeglarskich których autorem jest żeglarz i miłośnik Grecji kpt. Piotr Kasperaszek. Wydawnictwa można zamówić na stronie autora.

Zobacz czarter jachtów w innych rejonach, np. czarter jachtów w Chorwacji

Pogoda

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Dzień 14 14 16 19 24 28 31 32 23 19 16
Noc 5 5 7 9 12 16 18 18 16 13 10 7
Woda 14 14 14 16 18 21 23 24 23 21 18 16
Dni deszczowe 13 11 9 8 4 2 1 1 5 9 13 15

Wiatry

Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień
Kierunek / % N/15 N/18 N/27 N/25 N/30
Kierunek / % NE/13 W/13 W/14 NE/18 NE/17 NE/23
4 – 6 Bft % 29 31 37 39 41
> 6 Bft % 1 2 2 2 4
Cisza % 17 11 10 9 8

Proponujemy w pierwszej kolejności skorzystać z naszej wyszukiwarki jachtów. Jeżeli nie znajdą Państwo interesującej propozycji, zachęcamy do kontaktu przez formularz.

Dojazd na miejsce

Dostępne lotniska znajdują się w miejscowościach Ateny, Rodos, Kos, Corfu. Jeżeli dojazd odbywa się samolotem, pomożemy zorganizować transfer do mariny. Koszty i zamówienie transferu prosimy uzgodnić przed zamówieniem.


Pomagamy i służymy radą przy znalezieniu dogodnego połączenia lotniczego. Nie pośredniczymy w zakupie biletów lotniczych.

Uprawnienia, licencje i ubezpieczenia

Posiadanie patentu do samodzielnego prowadzenia łodzi motorowych i żaglowych jest obowiązkowe. Dodatkowo konieczne jest posiadanie uprawnień SRC. Narodowe patenty są uznawane. Na czarterowanym jachcie stosowne uprawnienia wymagane są od dwóch członków załogi.


Zachęcamy Państwa do zawierania umów ubezpieczeniowych związanych z czarterem. Chętnie posłużymy pomocą i radą przy wyborze firmy i rodzaju ubezpieczenia.

Przydatne informacje

Po zawarciu umowy czarterowej otrzymacie Państwo od nas informację o serwisach pogodowych, marinach oraz przykładowe trasy rejsów.